Co najdete na tomto webu:
Protože na oficiálním webu obce se mnoho informací než povinné údaje nedozvíte, vznikl tento web. Fotbalová politická elita obce zakázala opozičním zastupitelům prezentovat svoje názory ve Zručském a Seneckém zpravodaji. Ignorují již 16 let existenci tiskového zákona a skutečnost, že obecní zpravodaje mají přinášet informace. Zpravodaj je tak pouze hlásnou troubou fotbalové elity o tom, jak je vše růžové. Občanům je rozdáván sice zdarma, ale již se neuvádí, že jeden výtisk přijde občany na více než 100Kč z veřejných prostředků. Stal se dalším z nástrojů pana starosty jak si kupovat své voliče a rozdávat naše veřejné peníze svým příznivcům. Samospráva obce má probíhat maximálně otevřeně a pod kontrolou veřejnosti. Fotbalová politické elita děla vše proto, aby tomu tak nebylo. Veřejná zasedání dělá pouze ta co jí nařizuje zákon. Brutálně zneužívá pracovní porady k pletichaření a odmítá vzít na vědomí skutečnost, že tohle se prostě nedělá. Normální je, že obecní web obsahuje kompletní účetnictví, všechny přijaté a vystavené doklady a samozřejmě kompletní bankovní výpisy. Všechny smlouvy, vyplácené mzdy a odměny a další a další. U nás je tomu jinak. Fotbalová politická elita si na obecní úřad přihodila zapsaný spolek TJ Zruč, další IČO na které odhazuje veřejné finance aby je dostala mimo dosah kontrolního a finančního výboru zastupitelů a mimo dosah auditorů. Jako opozice s tím nesouhlasíme a snažíme se zveřejnit alespoň to, co se podařilo získat. Takže na webu najdete:
– přijaté faktury (je to otřesné čtení)
– zápisy z nezákonných pracovních porad od roku konce 2018 (čistá hrůza, nikdy se nemělo konat)
– v hlavičce webu vlevo je odkaz na facebook, twiter, instagram a yotube. V playlistu yotube najdete videa z veřejných zasedání
O nás
Tento web je nezávislým informačním kanálem pro všechny, kterým není lhostejné, co se děje v obci Zruč-Senec. Byl vytvořen za účelem dozoru veřejnosti nad nestandardním děním ve vedení obce Zruč-Senec a jeho posláním je plnit úkoly či roli tzv. „společenského hlídacího psa“
PRÁVO NA INFORMACE: VEŘEJNÝ ZÁJEM; ZVEŘEJNĚNÍ POSKYTNUTÉ INFORMACE; ROLE „SPOLEČENSKÉHO HLÍDACÍHO PSA“
k § 8b zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění zákona č. 61/2006 Sb. a 375/2011 Sb. (v textu jen „informační zákon“)
- Při posuzování veřejného zájmu na poskytnutí informace o příjemci veřejných prostředků dle § 8b zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (po vydání tzv. platového nálezu Ústavního soudu ze dne 17. 10. 2017, sp. zn. IV. ÚS 1378/16), musí povinný subjekt určit podle postavení dotčené osoby, jakou míru osvědčení takového veřejného zájmu bude požadovat po žadateli o informace. Pro zjevnost jeho existence je totiž klíčové, jaké postavení ve struktuře veřejné správy (a s tím související řídicí a organizační kompetence, odpovědnost a finanční ohodnocení) dotčená osoba má.
- Avizovaný záměr žadatele o informace zveřejnit poskytnuté informace na veřejně přístupném úložišti dat, který umožní široké veřejnosti o těchto informacích vést diskusi, je dostatečný pro splnění podmínky přispět těmito informacemi k diskusi o věcech veřejného zájmu; postačuje totiž pouze racionální potenciál vzniku či rozvoje veřejné diskuse. Zároveň nelze trvat na tom, aby žadatel takto získané informace sám přímo explicitně hodnotil či analyzoval; jejich zveřejnění je samo o sobě pro veřejnost přidanou hodnotou
- III. Roli tzv. „společenského hlídacího psa“ mohou splňovat nejen profesionální novináři, ale také neziskové organizace či spolky věnující se otázkám transparentnosti, hospodaření a odměňování ve veřejné správě nebo též jednotlivci, kteří do veřejného prostoru kvalifikovaným způsobem vnášejí informace o fungování veřejné sféry. Podmínkou je, aby žadatel tyto informace nepožadoval pro svou vlastní soukromou potřebu, nýbrž s nimi seznamoval veřejnost.
(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 27. 5. 2020, čj. 2 As 88/2019-29)
Prejudikatura:
č. 3155/2015 Sb. NSS; nález Ústavního soudu č. 188/2017 Sb. ÚS (sp. zn. IV. ÚS 1378/16) a č. 64/2018 Sb. ÚS (sp. zn. IV. ÚS. 1200/16); rozsudek velkého senátu Evropského soudu pro lidská práva ze dne 8. 11. 2016, Magyar Helsinki Bizottság proti Maďarsku, stížnost č. 18030/11.